Łazienkowy design ’16

Projektowanie  łazienek przez specjalistów od wnętrz staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne.  Szczęśliwie odchodzą w niepamięć czasy, kiedy były traktowane jedynie jako niezbędne zaplecze sanitarne. Obecne trendy nakierowane są w dużym stopniu na prawidłową ergonomię łazienek – powinny być przede wszystkim wygodne. Dbałość o dobór odpowiedniej armatury sanitarnej również stała się przedmiotem zainteresowań designerów. Projektanci prześcigają się w kreowaniu kształtu baterii umywalkowych lub wannowych, nie zapominając o możliwości sterowania strumieniem wody w jak najbardziej efektowny sposób. Fantastycznymi produktami w tej dziedzinie jest chociażby armatura firmy Hansa.

Hansa w pełnej krasie
Hansa w pełnej krasie

Pokój kąpielowy

Obecne tendencje  projektowe dążą do uzyskania w łazienkach jak najbardziej klimatycznej i przytulnej przestrzeni. Prawdziwą perełką w mieszkaniu jest obszerny pokój kąpielowy doświetlony światłem dziennym. Niesamowity efekt można uzyskać poprzez umieszczenie wanny z hydromasażem lub jacuzzi w samymi centrum pomieszczenia.  Królują również umywalki wolnostojące na szerokim blacie. W przypadku widnej łazienki miłym akcentem może być ozdobienie łazienki zielenią lubiącą wilgoć i ciepło. Nadają się do tego liczne odmiany roślin egzotycznych. Brak okna nie jest powodem do rezygnacji z natury – wystarczy zaopatrzyć się w dwie donice gatunku preferującego ciemności, a następnie co kilka dni naprzemiennie wystawiać jedną z nich na słoneczny parapet.

Łazienka to prywatne niebo
Łazienka to prywatne niebo

 

Tricki w mniejszych łazienkach

Mniejsza powierzchnia łazienkowa również pozostawia wiele możliwości aranżacji. Tutaj popisać się można ciekawym wykończeniem wnętrza. Bardzo ciepły efekt udaje się uzyskać poprzez zastosowanie kafelek imitujących drewno. O ile użycie prawdziwego drewna w wilgotnym pomieszczeniu mogłoby zakończyć się prędko estetyczną tragedią, o tyle ceramika naśladująca ten surowiec  pozwala na osiągnięcie naturalnego efektu bez ryzyka zniszczenia. Na tle „drewnianych” ścian świetnie będzie się komponować wolnostojąca wanna drewniana. Nada niedużej łazience efektu lekkości. Oprócz walorów estetycznych nie należy zapomnieć o komforcie użytkowania. Drewno jest dużo przyjemniejsze w dotyku, bardziej miękkie niż klasyczne metalowe wanny oraz charakteryzuje się wysokim ciepłem właściwym. Nawet początek kąpieli nie pozostawi nieprzyjemnego wrażenia styku ciała z zimną powierzchnią.

Domowe SPA
Domowe SPA

Źródła:

  1. http://www.hansa.pl/produkty/przeglad/armatury-lazienkowe/hansaedition.html
  2. http://freshome.com/30-modern-bathroom-design-ideas-private-heaven/?gallery=true&image=13
  3. http://www.homedit.com/wooden-bathtub-important-fixture-in-a-spa-bathroom/