Znajdź fiński sposób na jesień

Wraz z nadejściem jesieni  za oknami coraz częściej pojawia się jesienna szaruga.  Niełatwo uchwycić w ciągu dnia choćby promienia słońca. Nie popadajmy jednak w zły nastrój! Sezon jesienno-zimowy jest doskonałą okazją do tego, aby zadbać o siebie i swoje samopoczucie. W tym okresie baczniej powinniśmy przyglądać się swojemu zdrowiu i kondycji, aby nie tracić zapału do codziennych wyzwań.

Matti Matikainen/Polaris, The New York Times
Skandynawowie zyskują energię witalną korzystając z częstych kąpieli. Matti Matikainen/Polaris, The New York Times

Spójrzmy na mapę

W poszukiwaniu środka zaradczego na uroki jesieni warto spojrzeć na mapę świata i odnaleźć krainy, których mieszkańcy od setek lat borykają się z trudnym, zimnym klimatem i brakiem słońca. Udając się do Finlandii, można dowiedzieć się o dobroczynnym wpływie kąpieli w saunie na dobrostan całego organizmu.

Przytulne, drewniane kabiny, w których odbywają się seanse temperaturowe nieprzypadkowo zyskały nazwane saunami fińskimi.

Endorfiny zwane potocznie „hormonami szczęścia” są produkowane na skutek przebywania w otoczeniu powietrza o wysokiej temperaturze. Ich obecność pozwoli zrekompensować bilans jesienno-zimowych dni, podczas których tak rzadko świeci słońce. Osoby o depresyjnych skłonnościach mogą śmiało korzystać z naturalnych sposobów poprawy nastroju – saun fińskich, łaźni parowych czy też wanien Victory SPA lub popularnych jacuzzi. A  jeżeli tylko po seansie parowym zdobędziemy się na schłodzenie ciała zimnym strumieniem wody, nie straszne będą nam przeziębienia. Warto hartować w ten sposób organizm, ponieważ zmniejsza się wówczas podatność zarówno na sezonowe grypy, jak i na poważniejsze choroby.

Przymykasz oczy. Cały organizm pracuje nad Twoim samopoczuciem.

Korzystanie z sauny ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Warto, aby kąpiele były regularne –  dzięki wysokim temperaturom organizm ma możliwość oczyścić się z toksyn. Skóra oczyszcza się i staje się bardziej gładka. Poprawia się również metabolizm, co pozwala zachować szczupłą sylwetkę oraz skutecznie zwalczyć cellulit. Osoby, które uskarżają się na marznące dłonie i stopy, mogą być pewne, że częste wizyty w saunie uwolnią je od tego problemu. Krążenie krwi zostanie pobudzone.

Spokój.

Ogromną zaletą saun jest ich terapeutyczne, kojące działanie. Cisza, intymna atmosfera i przebywanie w naturalnym wnętrzu pozwala skutecznie oddalić się od codziennego zgiełku. Ubocznym skutkiem seansów jest odczucie świeżości i fantastyczne samopoczucie.  Serdecznie polecamy!